Schlenkerla Doppelbock – Confit z łososia

DSC_0057

Czas na konfiturę z łososia. Właściwie jest to confit, poprawną wymową powinno być „kąfii” lub jakoś tak, dla nas to swojska konfitura. Na szczęście ignorancja potrafi wyjść na dobre, bo skoro można zrobić konfiturę z łososia, to dżem z boczku będzie bułką z masłem! Dla żądnych wiedzy krótka definicja:

Confit

(z fr. – konserwować) To sposób przygotowywania mięsa i konserwowania go w tłuszczu. Jest to stara metoda wykorzystywana w kuchni francuskiej. Dzięki niej mięso może leżakować do kilku miesięcy i nie ulec zepsuciu.

DSC_0062

Najczęściej chyba konfituję się kaczki i gęsi, my zdecydowałyśmy się na łososia. Jako substancje konserwującą zostawałyśmy klarowane masło – można kupić,  my wolałyśmy zrobić je same.  Nie gwarantujemy,  że tak przygotowany łosoś może leżakować kilka miesięcy, nie było to dane nam sprawdzić – zniknął w parę godzin.

DSC_0064

Przygotowania należy zacząć dzień wcześniej, rybka powinna wymoczyć się w piwie przez dobę lub dwie, aby nabrała smaku i aromatu wędzenia.  Dzień wcześniej możemy też sklarować masło, nawet w większych ilościach, szybko się nie zepsuję, a użyjemy go jeszcze nie raz.

Na zdrowie i smacznego!
Magda i Alicja

Składniki:

0,5 l piwa wędzonego
350 g świeżego łososia
250 g klarowanego masła*
2 czerwone cebule
sól, pieprz, liść laurowy

Przygotowanie:

Łososia marynujemy dzień (2 dni, jeśli chcemy uzyskać efekt mocniejszego wędzenia) wcześniej w piwie. Na rozgrzaną patelnie wrzucamy klarowane masło,  szklimy drobno poszatkowaną cebulę, oraz układamy filety łososia, smażymy z obu stron przez 2 minuty. Patelnie przykrywamy pokrywką, odstawiamy na 10 minut. Następnie wyjmujemy łososia, rozdzielamy na drobne kawałki wzdłuż włókien, układamy w pasującym naczyniu, zalewamy lekko zgęstniałym klarowanym masłem.
Odstawiamy do ostygnięcia.

* A tutaj macie przepis na klarowane masło:)

Piwa do gotowania dostarcza Setka Pub, Św. Marcin 8, Poznań